AMD Threadripper 3990X هیولای 128 رشته ای برای ویندوز 10

(Last Updated On: فوریه 14, 2020)

این هیولا هم اکنون قابل استفاده بر روی سیستم عامل ویندوز 10 است !

عکسی از تراشه جدید amd با نام AMD Threadripper 3990X
AMD Threadripper 3990X

Threadripper 3990X AMD بدون شک یک پردازنده رومیزی قدرتمند با قدرت بالا از 64 هسته و 128 رشته است ، اما ویندوز 10 Pro نمی تواند واقعاً با این پردازنده کنار بیاد – ظاهراً موضوعات بسیار زیادی برای کنترل آن وجود دارد.

همانطور که ممکن است آگاه باشید ، Windows 10 Home نمی تواند بیش از 64 هسته (یا نخ) را کنترل کند ، اما ویندوز 10 پرو ظاهراً می تواند حداقل با توجه به مشخصات رسمی سیستم عامل ، دارای 128 رشته باشد.

با این حال ، همانطور که در بررسی Anandtech بحث شد ، آنچه که در هنگام اجرای Threadripper 3990X در ویندوز 10 Pro PC اتفاق می افتد این است که سیستم عامل آن 128 نخ را در دو گروه پردازنده جداگانه از 64 رشته تقسیم می کند. و سیستم عامل حتی به این دو “سوکت” جداگانه نیز اشاره دارد ، گویی این دستگاه دو CPU دارا است

متأسفانه این یک مسئله سادکلیشه ای نیست : تقسیم 3990X به دو گروه CPU در واقع بر عملکرد دنیای واقعی (سیستم) تأثیر می گذارد.

این ممکن است به این صورت باشد که یک برنامه ممکن است در داخل یک گروه راه اندازی شود ، و حتی اگر این یک اپلیکیشن چند رشته ای باشد ، ممکن است فقط به 64 رشته دسترسی پیدا کند و نه به صورت کامل که 128 رشته است . و این امر تاثیر منفی بر کارایی آن میگذارد .

نتیجه نهایی این است که آناندتک “بسیاری از کندی ها را در برخی از معیارها” مشاهده کرد ، اگرچه غیرفعال کردن SMT مشکل را حل کرد ، اما مطمئناً در این صورت شما فقط با 64 هسته کار می کنید .

آما باید برای شما ذکر کنیم که مشکل پردازنده اکثر نرم افزاری بود و دلیل آن است که سیستم عامل قادر نیست این میزان از قدرت را تحمل کند .

نمای از AMD Threadripper 3990X
AMD Threadripper 3990X

موضوع قابل ترس

این مسئله چقدر بزرگ است؟ صادقانه بگویم ، مایکروسافت انتظار نداشت سیستم هایی که Windows 10 Home یا Pro را اجرا می کنند از 64 رشته استفاده کنند ، که تا حدی قابل درک است.

علاوه بر این ، کسانی که می توانند قیمت خرید Threadripper 3990X – یعنی 3،990 دلار را بپذیرند – این دغدغه را خواهند داشت که باید از کدام سیستم عمال استفاده کنند و البته چقدر باید خرج بقیه قطعات کنند که این امر یکم فکر کردن بهش سخت است . به هر حال 4000 دلار اصلا شوخی نیست این رو هم باید متذکر شد که باید توان مصرفی خودتون بالا ببرید !

حالت دوم نسخه ویندوز است که برای رایانه های شخصی پرقدرت طراحی شده است و قادر است تمامی موضوعاتی را که 3990X ارائه کرده است تشخیص دهد (همانطور که انتظار دارید Windows 10 Enterprise نیز از این نظر خوب است).

به عنوان یک یادداشت نهایی: طبق برخی از تحقیقات ما در Ars Technica (که بررسی Anandtech را برجسته کرده است) ، ویندوز 10 Pro به تازگی یک به روزرسانی دریافت کرده است که به آن اجازه می دهد 3990X رابا همه قدرد یعنی 128 رشته پردازش کند.

به هر حال با وجود این بروز رسانی که توان ویندوز رو بالا برده بازم باید جانب احتیاط را رعایت کرد.

همچنین بخوانید ثبت رکوزد جدید AMD Threadripper 3990X

0 0 رای
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظرات شما را دوست دارم ، لطفاً نظر دهید.x
()
x